خرمای اسرائیلی وارد جهان عرب شد

به گزارش شیعه آنلاین، در پی اعلام خبر ورود خبرمای اسرائیلی به عربستان، مراکش، اردن و تعدادی دیگر از کشورهای عربی، برخی از شیوخ وهابی و علمای سعودی نسبت به این خبر واکنش نشان داده و اعتراض کردند. دسته ای شیوخ وهابی نیز فتوایی در این باره صادر کردند.

در همین راستا شیخ «احمد ریسونی» از فقهای سرشناس وهابیت که به عنوان کارشناس شماره یک مجمع فقه اسلامی جده شناخته می شود، فتوایی در این باره صادر کرد و گفت: خرید و فروش و هرگونه معامله این خرماهای اسرائیلی که از سرزمین های اشغالی وارد عربستان سعودی شده، حرام است.

این کارشناس فقهی سعودی همچنین افزود: با توجه به اینکه این خرماها باید به صاحبان اصلی آن یعنی فلسطینیان که سرزمین آنها توسط اسرائیلی ها اشغال شده، بازگردد، هرگونه معامله آن اقدامی حرام به شمار می رود زیرا این خرما غصبی محسوب می شود، و خرید چنین خرمایی از اسرائیلی ها به منزله حمایت مالی از این اشغالگر و طولانی تر شدن مدت اشغال خواهد شد.

شیخ «احمد ریسونی» در ادامه گفت: حکم خرماهای اسرائیلی مانند دیگر محصولات و کاهای این رژیم است یعنی خرید آن و پرداخت پول در ازای آن بر مسلمانان حرام است. بنابراین مجددا اعلام می کنم: هر پولی که از خرید، فروش، واردات اینگونه خرماها بدست می آید، حرام است.

در همین حال برخی افراد با هدف توجیه خرید و فروش این خرماها، آیاتی از قرآن کریم آوردند که در آن خوردن از مأکولات مسیحیان و یهودیان حلال اعلام شده است. در پاسخ به این ادعا، شیخ ریسونی گفت: تحریمی که بنده در مورد آن حرف می زنم، با این آیه کریمه کاملا متضاد است. بدون مسلمانان می توانند از مأکولات یهودیان مقیم مراکش و یا هر کشور دیگر بخورند، اما یهودیانی که در سرزمین های اشغالی هستند، اشغالگرند از همین رو خوردن خرمای آن منطقه غصبی و حرام است.

گفتنی است جوانان کشور مراکش هفته گذشته طرح تحریم خرماهای اسرائیلی را آغاز کرده و در سایت های مختلف اینترنتی برای این طرح خود تبلیغ کردند و تلاش کردند حمایت مسلمانان و اعراب کشورهای مختلف را جلب کنند.

/ 5 نظر / 15 بازدید
ره گذر

کاش همه کالای اسرائیل رو تحریم کنن ....

حنانه

سهلام احسان آقا که یه دونه باشه ی به من گفته برای زنده بودن در ماه رمضون باید 6تا خرما بخورم حالا چیکار کنم ؟ سوزن موزنه ..لای لای

گیلدا مامان نفس کوچولو

سلام عزیزم من واقعاَ‌شرمنده ام که نتونستم سر بزنم راستیتش رو بخوای من به اونایی سر می زنم که برام کامنت گذاشتم و دیگه وقتی نمیکنم که به وبم برم و به پیوندهام سر بزنم تو سال همت مضاعف کار مضاعف کار ما به جای مضاعف سه ضاعف شده باید ببخشید از این به بعد سعی می کنم هر روز سر بزنم ممنونم که ما رو فراموش نکردی ما هم گر چه به دوستان سر نزنیم اما همیشه به یادشون هستیم

شهابیه

یا للعجب! مفتی سعودی و همچین فتوایی؟...[تعجب]

ممنپا

یکی ازفعالان ایرانی تو انگلیس هم این خبر رو گفت که این خرماها همه برای فلسطبنب هاست و از صبح کودکان و نوجوانان فلسطینی رو به زور بالای درخت نخل نگه می دارند که خرماها رو جمع کنند و غروب پایینشون میارن....بعد هم اون خرماها رو با برند اسراییلی تولید میکنن و میفرستن کشورهای عربی و اروپایی...اینم پوسترش.....منم با اجازه این مطلب رو تو وبلاگ خودم اطلاع رسانی میکنم